Редно е знанието в България да се обогатява и да излезе от учебниците, които се отпечатват от различни преподаватели. Смятам, че статиите са много по-гъвкав и устойчив начин, за представяне на съвременни научни проучвания. Те спомагат за по-бързото приемане на теорията в практиката и не по-малко важното „плевене“ на избуелите практики, които не отговарят на съвременната теория и доказателства.
В тази кратка статия ще ви представя модифицираната скала на Ашуърт (Ashworth). Нямам намерение да доказвам или оборвам нейната ефективност и надеждност (в тази статия). Това предстои в следващи статии, в които смятам да разгледам различните инструменти, с които да „измерим“ спастичността на пациент с неврологично заболяване/травма. Виждате, че подчертавам спастичност и не използвам мускулен тонус, защото това са две различни неща, макар че в скалата е посочено, че се мери тонус. В тази статия може да прочетете малко повече по този въпрос и митовете свързани със скалата на Ашуърт и модифицирания и вариант (виж тук)
Скалата на Ashworth е разработена като прост инструмент, с който да се оцени ефективността на лекарство против спастичност при пациенти с мултиплена склероза, което се нарича carisoprodal. За жалост не успях да открия дигитален вариант на научното проучване, но ако имате достъп до специализирани библиотеки може да го издирите:
Ashworth B. Preliminary trial of carisoprodal in multiple sclerosis. Practitioner 1964;
23 години по-късно Bohannon и Smith (виж абстракт на статията тук) модифицират скалата до днешния и вариант, който се използва за „златен стандарт“ в клиничната практика. Пак ви казвам,няма да говоря в тази статия за правдивостта на това нещо, но през 21 век има вече достатъчно съмнения в ефективността на Модифицираната скала на Ашуърт. В следваща статия ще говоря повече по въпроса.
Сега ще ви представя двете скали- оригинал и модифицирана версия
Скала на Ашуърт
оценка 0 Няма спастичност
оценка 1 Леко повишаване на тонуса с усещане за леко закачане при флексия или екстензия на крайника.
оценка 2 По-изразено повишаване на тонуса, но крайника може лесно да се свие.
оценка 3 Значително повишаване на тонуса и трудности при пасивни движения.
оценка 4 Крайникът е ригиден във флексия и екстензия.
Модифицирана скала на Ашуърт
оценка 0 Няма спастичност.
оценка 1 Леко повишаване на тонуса, което се изразява в „закачане“ и „освобождаване“ или от минимално съпротивление в края на обема на движение, когато засегнатата част(части) се движат във флексия или екстензия.
оценка 1+ Леко повишаване на тонуса, което се изразява в „закачане“ и „освобождаване“ и след него има минимално съпротивление през останалия (по-малко от половината) обема на движение, когато засегнатата част(части) се движат във флексия или екстензия.
оценка 2 По-изразено повишаване на мускулния тонус през по-голямата част от обема на движение, но засегнатите части се движат лесно.
оценка 4 Значително повишаване на тонуса и трудности при пасивни движения.
оценка 5 Засегнатата част (части) са ригидни във флексия и екстензия.
Виждате, че има лека разлика в двете скали: едната е с 5 възможни оценки, а модифицираната има 6. Скалата е взета от това научно проучване, което ще разгледам повече в следваща статия. Няма да навлизам в повече подробности за тестуването на различните части на тялото по тези скали. Може би ще направя нова статия или серия от клипчета по този въпрос.
A review of the properties and limitations of
the Ashworth and modified Ashworth Scales as
measures of spasticity