Шийните манипулации (целенасоченото изпукване на врата от друг човек) са техники произлизащи от дълбока древност и все още използващи се в медицината, остеопатия и хиропрактика. Прилагат се за облекчаване на болка, повишаване на обема на движение и въстановяване на функцията (най-общо казано).
Защо са толкова разпространени?
Ритуалът, самия процес на манипулиране и убеждението, че нещо се ”освобождава”/ “намества”, води до краткотрайно облекчение на болката … и рядко до сериозни усложнения и смърт . За повече информация за ефектите на манупулацията на гръбнания стълб, моля проверете този систематичен преглед на научни проучвания от 1996 година.
Източник: http://journals.lww.com/spinejournal/Abstract/1996/08010/Manipulation_and_Mobilization_of_the_Cervical.7.aspx
Тук искам да уточня, че манипулациите при болка в кръста не са обект на тази статия и като цяло в литературата се гледа на тях като на по-безопасен вариант. Те могат да бъдат прилагани при болка в кръста с успех, но терапевта трябва да уточни, че за да има устойчиви резултати клиента/ пациента трябва да започне да се движи и упражнява!
Шийята, вертебралната артерия и инсулта!
Когато чуем звука на шийна манипулация, често си представяме счупен врат и прекъснат гръбначен мозък. Това обаче не е основното нещо, което трябва да ни притеснява, когато някой ентусиазиран терапевт, реши да „лекува“ болката в шията и главоболието ни с манипулации.
От години върви дебатът за възможното разкъсване на вътрешния и средния слой на вертебралната артерия (интимата), която виждате на снимката. Типичния механизъм е екстензия (главата назад) и завъртане. Тази комбинация от движения може да доведе до притискане и дори разкъсване на вертебралните артерии. Това са две важни артерии, вървящи успоредно в отвори формирани от гръбначния ни стълб, които се сливат в базиларната артерия. Те захранват кръга кръвоснабдяващ мозъчния ствол, малкия мозък и окципиталните дялове на мозъчната кора с артериална кръв.
Резултатът от манипулациите може да е или намалено кръвообръщение при притискане на артериите и преходно нарушение на кръвообръщението с преходна неврологична симптоматика, или разкъсване, образуване на тромб, който в последствие може да се откъсне и да запуши магистралните съдове, лишавайки важни части от мозъка от кръв. Инсултът, който следва МОЖЕ ДА ДОВЕДЕ до сериозни последици и/ или ФАТАЛЕН край.
От колко време сме наясно с тези усложнения?
Най-ранната статия, която открих е публикувана през 1977 година. Може да я разгледате като кликнете тук! http://stroke.ahajournals.org/content/8/5/594.full.pdf+html
В нея са разгледани 3 случая на хора получили усложнения след цервикална манипулация. Макар и клиничните случаи да са най-неубедителното и ниско ниво на доказателство в медицината, този документ не е глас в пустиня.
През 1980 година излиза този документ, който разглежда случаи на един пациент получава масивен инфаркт в мозъчния ствол след манипулация на шията и почива. Девет други пациенти получават различни лезии в частите от мозъка захранвани ot кръга започващ от вертебралните артерии! Можете да разгледате статията като кликнете тук! http://europepmc.org/abstract/med/7374218
През 1989 година излиза клиничен случай на 35 годишна жена починал от аневризма след като отишла при хиропрактик, който манипулирал врата и. След аутопсията открили стара аневризма на няколко седмици, която била наново разкъсна от шийната манипулация.
Можете да разгледате статията като кликнете тук! http://www.neurology.org/content/39/4/512.short
През 1995 година публикуват тази статия, която разгледа случаи две години назад, които са се случили до 24 часа след манипулация на шията.
Какво казват цифрите?
55 инсулта;
16 миелопатии;
30 радикулопатии;
Възраст на пациентите : 21- 60 години
Почти всички инсулти засягали задния кръг на кръвообръщение на мозъка. Близо половината от тях били доказани ангиографично.
Можете да прочетете повече като кликнете тук! http://www.neurology.org/content/45/6/1213.short
През 1999 година излиза статията “Инсулт след хиропрактическа шийна манипулация”, която отново разглежда 10 пациента получили инсулт. Статията е пространна и разглежда темата в дълбочина.
Може да разгледате статията като кликнете тук! https://www.researchgate.net/profile/Alexander_Hammers/publication/12840381_Stroke_following_chiropractic_manipulation_of_the_cervical_spine/links/004635321dc88718dc000000.pdf
През 2001 излиза документ публикуван от невролози от Обединеното кралство. В период от 12 месеца се проверяват всички случаи на неврологични оплаквания 24 часа след шийна манипулация. Резултатите :
7 инсулта в мозъчния ствол, 4 от които с разкъсвания на вертебрални артерии. 2 случая на инсулти в зони захранвани от сънните артерии, един субдурален хематом, 3 случая на миелопатия, 3 радикулопатии.
Източник: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297923/pdf/11285788.pdf
Отговор на този род статии е този документ, написaна от хиропрактици навярно, който твърди, че статистическите данни предложени от невролозите не са коректни и определят шанса за получаване на инсулт като статистически незнаичителен 1 на 8.06 милиона посещения.
Можете да прочетете статията, като кликнете тук!
Сега идва ред на по-сериозните публикации.
Отново цитирам системетичния преглед от 1996 година , според което шийната манипулация има краткотраен ефект, но трябва да се използва с внимание, защото рядко може да доведе до сериозни последици и дори смърт!
Източник:
http://journals.lww.com/spinejournal/Abstract/1996/08010/Manipulation_and_Mobilization_of_the_Cervical.7.aspx
1995-2001 година системно ревю показва, че шийните манипулации могат да доведат до сериозни усложнения. 50% от клиентите на хиропрактикици изпитват някаква форма на леки странични ефекти след шийни манипулации
Източник за повече четене: http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.151.8217&rep=rep1&type=pdf
Систематично ревю, което излиза през 2007 година преглежда литературата до този момент. В самото научно проучване се обяснява, че може да са пропуснали някои документи и то има своите ограничения. Според него има достоверни данни, които показват сериозни странични ефекти след шийна манипулация, които изискват внимание при използването и! Също така изяснява, че нейната ефективност не е доказана!
2010 излиза системно ревю, което твърди, че доказателствата засега са слаби и не могат да доведат до заключение за сериозни странични ефекти от шийни манипулации при лечението на шийна болка при възрастни.
Източник: http://www.manualtherapyjournal.com/article/S1356-689X(10)00033-0/fulltext?mobileUi=0
През 2014 година излиза изявление на две Американски асоциации. То разглежда конкретно Разкъсването на шийни артерии, асоциирано с шийни манипулации. Статията не е в полза на шийните манипулации. Тя е едно сериозно четиво, което анализира възможните механизми за разкъсване на артерии след манипулации на шийния дял. Заключението, е че макар и рядко са възможни сериозни усложнения, които могат до доведат до инсулт след шийна манипулация и терапевта, ТРЯБВА ДА ДА ИНФОРМИРА пациента за тях.
Източник: http://stroke.ahajournals.org/content/early/2014/08/07/STR.0000000000000016.full.pdf+html
Четиридесет години по-късно, шийните манипулации продължават да са средство използвано в лечението на болка в шията, макар че научните проучвания показват тяхната кратка ефективност, както и възможните сериозни странични ефекти. Като терапевти (лекари, които в България имат право да правят, физиотерапевти, които нямат, но правят и всякакви видове масажисти, които също правят) трябва да се запитаме дали си струва да използваме остарели пасивни практики, които дават някакви краткотрайни резултати и носят сериозни рискове или да се насочим към по активни форми на физиотерапия. Във всеки случай клиентите/ пациентите ни имат право на ИНФОРМИРАН ИЗБОР!