Някога чували ли сте за пудовки? Аз съм чувал, но никога не бях опитвал да тренирам с тях.
Винаги съм бил фен на свободните тежести и макар че не съм от хората, които спят в залата тренирането и опитването на разни неща ми носи удоволствие.
Вчера, на 30.11.2013 ми се отдаде възможността да потренирам с пудовки и съм много доволен от преживяването. Присъствах на семинар организиран от WOW Sport , гр. Пловдив и основателя на спортен клуб Пионер, гр. София- Юри Атанасов.
Спортът, който Юри практикува на високо ниво се нарича „Гиревой“. Той е сертифициран треньор и активен състезател. Човекът ми направи много добро впечатление- много ерудиран, знаещ и можещ. За няколкото часа, в които имах възможностт да тренирам под неговото ръководство оцених ценността и нуждата от професията „кондиционален треньор“.
Това е професия,с която рехабилитаторите могат активно да си партнират и да помогнат на повече хора да са здрави, чрез движение.
Нека да кажа няколко думи и за Гиревой спорт. Създаден в Русия, практикуващите този спорт са синтезирали цялата си спортна подготовка в няколко упражнения и движения, с които тренират цялото тяло. С тях трениращият изгражда експлозивност, гъвкава мускулатура на долни крайници, раменен пояс, силен и мобилен лумбален дял, здрава коремна и гръдна мускулатура.Чрез използване на инерционния момент гиревой упражненията са не само засилващи, в тях има сериозно кардио натоварване.
Това, което ми направи впечатление от базовите неща, което ни показа Юри:
-
Няма ги едноставните упражнения използвани от бодибилдърите. Подобни едноставни строго аналитични упражнения се използват в кинезитерапевтичните комплекси, и от рехабилитаторите за засилване на отслабне, денервиран мускул. Тоест с гиревой спорт трудно можеш да одиференцираш и да засилиш определен главен мускул двигател.
Рехабилитаторът обаче е длъжен не просто да засили един мускул, а ДА ВЪЗСТАНОВИ ИЛИ ЗАПАЗИ ФУНКЦИЯТА НА даден сегмент или кинетична верига ако щете, да подобрят координация, дълбока проприоцептивна сетивност, да изградят нови двигателни схеми, чувство за ритъм. За да сторят всичко това те си имат своите принципи и средства. Средствата и принципите на Гиревой спорт вършат същата работа… само че при здрави хора. Сами рабирате, че трудно можеш да накараш един пациент с активна гонартроза, кокрсартроза, периартрит и т.н. да мята пудовка нагоре надолу преди да сме го обезболили с подходяща кинезитерапевтична програма,физикална терапия и масаж. Интересно ще ми е да пробвам обаче дали упражнения с такъв инерционен характер с пудовка ще могат да помогнат на пациенти в подострия стадий.
-
Второто нещо, което ми направи впечатление… то не само на мен. Един от колегите ми от МУ-Пловдив , Селмер, също реши да дойде на семинара и той го забеляза. При движението „изхвърляне“ когато го изпълнявахме забелазахме, че в крайно долно положение палеца сочи назад. Тоест раменната става е в положение на вътрешна ротация и аддукция. При крайно горно положение раменната кост се завърта в противоположна посока и палецът пак сочи леко косо назад, тоест застава във ВЪНШНА РОТАЦИЯ и максимално екстензирана.
Всеки лекар по физикална медицина, рехабилитатор, кинеизтерапевт запознат с проприоцептивното мускулно улесняване веднага ще разбере накъде бия. Пред очите ни се демонстрираше една отновна техника ( разбира се не в чистия си вид )за улесняване на едно движение, чрез друго, която използваме при лечението на хора преживяли инсулт. Техниката се нарича Диагонално-спирални модели на движение- изключително ценни са тези диагонали!
Създателите на този спорт и самия Юри чрез своята практика, бяха достиганли до извода, че това е най-краткия и икономичен начин да стигнеш от точка А до точка Б. Чрез тази важна подробност с позицията на палеца принципа на реципрочното иневриване на мускулите позволява това движение да се извърши плавно без да се бориш срещу инерцията. Мозък и мускули работещи заедно изграждащи по-функционални и пестеливи движения. Това е хипотеза разбира се. Има къде, къде по умни и хабилитирани глави заели се с нАУка. 🙂
-
Гиревой упражненията може да ви изглеждат като тромави, хамалски… всъщност, ако не ги изпълни технически правилно и най-коравия мъж рискува жени трениращи със същите тежести като него да го смачкат от всякъде. По-важното, което рискувате, ако не познавате техниката и не използвате адекватна тежест е да се нараните сериозно.
- Последното нещо, което забелязах, е че за някой като мен, който е с вродена слабост на съединителната тъкан и по-хипермобилни стави упражненията може да доведат до допълнително преразтягане на малки стави като китките примерно. Вчера на няколко пъти по време на упражненията китките ми направо си се луксираха и се наместиха няколко пъти. Нормално е за мен, аз мога да го правя когато поискам, но не е добре в дългосрочен план допълнително да ги разхлабвам. Така че хипермобилните типове като мен, ако ще ги правят тия упражнения винаги трябва да го правят с едно на ум, а може би е по-добре изобщо да не ги правят.
Хареса ми работата с пудовки и принципите на Гиревой спорт. Беше нещо различно, обогати ме и технически, защото през живота си не бях барал пудовка. Също така и ме научи на смирение. Университетът и книжките, които чета не са всичко. По белия свят има хора, упражнения, методики, с които мога да работя, за да съм по-добър и да помагам по ефективно и бързо в бъдещото ми поприще като рехабилитатор. Може би някога в някой случай ще ми помогнат. Радвам се че отидох на този семинар, радвам се че добих бегла представа що е то Гиревой спорт и добър кондиционален треньор.